Авокадото расте в тропиците и достига до 25 метра височина. Въпреки това може да се отглежда дори в стая, задоволявайки се с малка саксия на перваза на прозореца. Отглеждането на собствено дърво изобщо не е трудно: ще са необходими костилка, саксия с пръст и малко късмет.
Не забравяйте, че нашите домове са далеч от естественото местообитание на авокадото: за него това са много тесни условия, при които дървото дори няма да расте до тавана. У дома авокадото рядко дава плодове. Ако имате късмет, първите цветове могат да се видят след 3-5 години. За да увеличите шансовете за цъфтеж, отглеждайте няколко дървета наведнъж - това е необходимо за кръстосано опрашване. Листата на авокадо перфектно пречистват въздуха от вредни примеси, насищайки го с кислород.
4 причини да хапваме авокадо всеки ден
Как да подготвим костилката?
За отглеждане на авокадо са подходящи само зрели плодове. Те могат да бъдат трудни за намиране, тъй като обикновено у нас се внасят или незрели екземпляри, или такива, които са загубили полезните си свойства. Добрият плод трябва да е тъмен и еластичен: при натискане върху пулпата се образува трапчинка, която бързо се изправя. Важно е да извадите костилката без да я счупите. За да направите това, направете кръгов разрез, като внимателно докосвате костилката с нож. Вземете двете половини и леко завъртете в противоположни посоки. Това ще помогне на пулпата от едната половина да се отдели внимателно, след което внимателно отстранете костилката от втората половина със супена лъжица. Изплакнете костилката и я оставете да изсъхне, за да се подготви за засаждане.
Засаждане на авокадо
Има два начина да засадите костилка от авокадо: на закрито и на открито.
И двата метода изискват саксия с диаметър 20-25 см с дренажен отвор, висококачествен дренаж и плодородна почва (желателно е съставът да включва вар, торф, хумус и едър пясък). Изсипете 2-3 см дренаж на дъното на саксията и напълнете почвата, така че да остане рохкава.
Единият начин е да засадите костилката със заобления край в земята на около 3 сантиметра дълбочина, така че 2/3 да остане на повърхността. Поливайте разсада редовно. При правилна грижа след 2-3 седмици можете да видите първите издънки.
ТРИК, с който да изберете най-доброто авокадо
Другият начин значително увеличава шансовете за покълване. Трябва да имате малък съд с вода, клечки за зъби и шило. Мислено маркирайте средата на костилката и направете 4 плитки дупки по линията й с шило, без да повредите сърцевината. Поставете клечки за зъби в тези дупки, които да служат като разделители. Поставете костилката в съд с вода със заобления край надолу и добавете вода, така че да покрие 1/3 от костилката. Добавяйте вода всеки ден, за да я поддържате на това ниво. Когато корените достигнат 3 см и след това се появи пукнатина, костилката е готова за засаждане в земята. Извадете клечките за зъби и засадете така, че горната трета да е изложена на въздух. Не натъпквайте почвата твърде плътно.
Грижи за авокадото
Внимателно наблюдавайте почвата и не й позволявайте да изсъхне - земята винаги трябва да е мокра, но в никакъв случай влажна. Растението обича влажен микроклимат, така че е препоръчително листата да се пръскат редовно. Авокадото обича ярка, но разсеяна светлина, така че прозорците, обърнати на запад, изток или север, са идеални. През часовете на активно слънце растението трябва да бъде засенчено, за да не изгорят листата. През зимата се нуждае от допълнително осветление. 4-6 месеца след засаждането растението ще започне да се нуждае от тор. Тъй като авокадото идва от тропиците, неговата оптимална температура през лятото е 22 - 28C, през зимата: 18 - 20C.